Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 478 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Range | 645 km |
Features & Technology
| Power Steering | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185 R14 LT |
| Tyre Rear | 185 R14 LT |
Comfort & Interior
| Leather Seats | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 650 mm |
| Width | 1 620 mm |
| Height | 2 020 mm |
| Wheelbase | 2 350 mm |
| Ground Clearance | 177 mm |
| Kerb Weight | 1 340 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 545 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab dropside |
| Turning Circle | 10 m |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Ashok Leyland Dost Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Ashok Leyland Dost 1.5 TD DSD S/C P/U?
The Ashok Leyland Dost 1.5 TD DSD S/C P/U is priced from R179 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Ashok Leyland Dost variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Ashok Leyland Dost 1.5 TD DSD S/C P/U?
Official combined fuel consumption is 6.2 l/100km. The 40 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the Ashok Leyland Dost 1.5 TD DSD S/C P/U have?
The Ashok Leyland Dost produces 44 kW of power and 158 Nm of torque from its 1478 cc diesel engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the Ashok Leyland Dost 1.5 TD DSD S/C P/U come with?
The Ashok Leyland Dost comes with a 5 year / 150 000 km warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 15 000 km.