Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 5 935 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 12 |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL; AUTOMATIC CLUTCH; AUTOSHIFT SEQUEN |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 18,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 28,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 13,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | DSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/40 R19 Z |
| Tyre Rear | 285/40 R19 Z |
Comfort & Interior
| Heated Seats | FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 665 mm |
| Width | 1 923 mm |
| Height | 1 318 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Ground Clearance | 104 mm |
| Kerb Weight | 1 875 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 240 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the ASTON MARTIN VANQUISH S?
The ASTON MARTIN VANQUISH S is priced from R3 500 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all ASTON MARTIN VANQUISH variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the ASTON MARTIN VANQUISH S?
Official combined fuel consumption is 18.9, with urban driving at 28.2 and highway at 13.4. The 80 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the ASTON MARTIN VANQUISH S have?
The ASTON MARTIN VANQUISH produces 388kW@7000 of power and 577Nm@5800 of torque from its 5935 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the ASTON MARTIN VANQUISH S come with?
The ASTON MARTIN VANQUISH comes with a 36 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 15 000 km.