Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 4 281 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL; AUTOMATIC CLUTCH; SPORTSHIFT SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | DSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | — |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/45 R18 Z |
| Tyre Rear | 275/40 R18 Z |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 382 mm |
| Width | 1866-2025 |
| Height | 1 255 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Ground Clearance | 103 mm |
| Kerb Weight | 1 630 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 11,1 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 300 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the ASTON MARTIN VANTAGE V8 Vantage Sportshift?
The ASTON MARTIN VANTAGE V8 Vantage Sportshift is priced from R9 000 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all ASTON MARTIN VANTAGE variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the ASTON MARTIN VANTAGE V8 Vantage Sportshift?
Official combined fuel consumption is 0, with urban driving at 0 and highway at 0. The 80 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the ASTON MARTIN VANTAGE V8 Vantage Sportshift have?
The ASTON MARTIN VANTAGE produces 283kW@7000 of power and 410Nm@5000 of torque from its 4281 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the ASTON MARTIN VANTAGE V8 Vantage Sportshift come with?
The ASTON MARTIN VANTAGE comes with a 36 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 15 000 km.