Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 395 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 5,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Range | 862 km |
| CO2 Emissions | 139 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Tow Bar | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ○ Optional |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/40 R18 |
| Tyre Rear | 225/40 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 352 mm |
| Width | 18 161 984 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 636 mm |
| Kerb Weight | 1 325 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 880 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11,1 m |
Warranty & Service
| Warranty Period | 1 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator (max 30000) |
Compare Audi A3 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Audi A3 March 2026?
The Audi A3 March 2026 is priced from R769 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Audi A3 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Audi A3 March 2026?
Official combined fuel consumption is 5.8 l/100km. The 50 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Audi A3 March 2026?
The Audi A3 has a boot capacity of 380-1200 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Audi A3 March 2026 have?
The Audi A3 produces 110 kW of power and 250 Nm of torque from its 1395 cc petrol engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the Audi A3 March 2026 come with?
The Audi A3 comes with a 1 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator (max 30000) km.