Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 4 163 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ○ Optional |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/40 R18 |
| Tyre Rear | 255/40 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 586 mm |
| Width | 1 816 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 648 mm |
| Ground Clearance | 86 mm |
| Kerb Weight | 1 650 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 200 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 13,1 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ELECTRONIC CENTRE |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 720 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the AUDI A4 AVANT Rs4 Quattro?
The AUDI A4 AVANT Rs4 Quattro is priced from R671 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all AUDI A4 AVANT variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the AUDI A4 AVANT Rs4 Quattro?
Official combined fuel consumption is 0, with urban driving at 0 and highway at 0. The 63 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the AUDI A4 AVANT Rs4 Quattro have?
The AUDI A4 AVANT produces 309kW@7800 of power and 430Nm@5500 of torque from its 4163 UNLEADED engine, driving all four wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the AUDI A4 AVANT Rs4 Quattro come with?
The AUDI A4 AVANT comes with a 12 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 30 000 km.