Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 4 163 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 66 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ○ Optional |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | X |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/40 R18 Y |
| Tyre Rear | 235/40 R18 Y |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
Dimensions & Weight
| Length | 4 547 mm |
| Width | 1 766 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 650 mm |
| Ground Clearance | 86 mm |
| Kerb Weight | 1 660 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 210 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 14,5 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 720 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the AUDI A4 SEDAN S4 4.2 Quattro 6-Speed?
The AUDI A4 SEDAN S4 4.2 Quattro 6-Speed is priced from R507 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all AUDI A4 SEDAN variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the AUDI A4 SEDAN S4 4.2 Quattro 6-Speed?
Official combined fuel consumption is 13.3, with urban driving at 15.3 and highway at 8.8. The 66 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the AUDI A4 SEDAN S4 4.2 Quattro 6-Speed have?
The AUDI A4 SEDAN produces 253kW@7000 of power and 410Nm@3500 of torque from its 4163 UNLEADED engine, driving all four wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the AUDI A4 SEDAN S4 4.2 Quattro 6-Speed come with?
The AUDI A4 SEDAN comes with a 12 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 30 000 km.