Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 4 991 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 10 |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED TIPTONIC ; DSP |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 20,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/40 R19 |
| Tyre Rear | 255/40 R19 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 928 mm |
| Width | 1 889 mm |
| Height | 1 456 mm |
| Wheelbase | 2 846 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 985 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 565 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 12,2 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | CENTRE |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the AUDI A6 Rs6 5.0 T Quattro Tiptronic?
The AUDI A6 Rs6 5.0 T Quattro Tiptronic is priced from R1 069 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all AUDI A6 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the AUDI A6 Rs6 5.0 T Quattro Tiptronic?
Official combined fuel consumption is 13.9, with urban driving at 20.3 and highway at 10.2. The 80 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the AUDI A6 Rs6 5.0 T Quattro Tiptronic have?
The AUDI A6 produces 426kW@6250 of power and 650Nm@1500 of torque from its 4991 UNLEADED engine, driving all four wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the AUDI A6 Rs6 5.0 T Quattro Tiptronic come with?
The AUDI A6 comes with a 12 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 30 000 km.