Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 984 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Range | 696 km |
| CO2 Emissions | 183 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 68 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/35 R19 |
| Tyre Rear | 235/35 R19 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 351 mm |
| Width | 18 161 984 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 630 mm |
| Kerb Weight | 1 495 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 035 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | std |
Warranty & Service
| Warranty Period | 1 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator (max 30000) |
Compare Audi S3 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Audi S3 Sportback Quattro Stronic (245kw)?
The Audi S3 Sportback Quattro Stronic (245kw) is priced from R1 091 100 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Audi S3 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Audi S3 Sportback Quattro Stronic (245kw)?
Official combined fuel consumption is 7.9 l/100km. The 55 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Audi S3 Sportback Quattro Stronic (245kw)?
The Audi S3 has a boot capacity of 325-1145 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Audi S3 Sportback Quattro Stronic (245kw) have?
The Audi S3 produces 245 kW of power and 420 Nm of torque from its 1984 cc petrol engine, driving all four wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the Audi S3 Sportback Quattro Stronic (245kw) come with?
The Audi S3 comes with a 1 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator (max 30000) km.