Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 984 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | OTPION |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ○ Optional |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/40 R18 |
| Tyre Rear | 245/40 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 198 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Wheelbase | 2 468 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 490 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 795 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2+2 |
| Turning Circle | 11 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | CENTRE |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 250 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the AUDI TTS 2.0 Quattro Coupe?
The AUDI TTS 2.0 Quattro Coupe is priced from R527 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all AUDI TTS variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the AUDI TTS 2.0 Quattro Coupe?
Official combined fuel consumption is 8, with urban driving at 0 and highway at 0. The 60 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the AUDI TTS 2.0 Quattro Coupe have?
The AUDI TTS produces 195kW@6000 of power and 350Nm@2500 of torque from its 1984 UNLEADED engine, driving all four wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the AUDI TTS 2.0 Quattro Coupe come with?
The AUDI TTS comes with a 12 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 30 000 km.