Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 6 761 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 19,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 28,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 14,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 96 L |
| CO2 Emissions | 465 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Steering Col Height Adj | YES; ELECTRIC+MEMORY |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
Comfort & Interior
| Heated Seats | FRONT + REAR |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
Dimensions & Weight
| Length | 5 400 mm |
| Width | 1932-2125 |
| Height | 1 515 mm |
| Wheelbase | 3 116 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 2 585 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 065 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 374 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 16000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the BENTLEY ARNAGE T?
The BENTLEY ARNAGE T is priced from R9 000 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all BENTLEY ARNAGE variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the BENTLEY ARNAGE T?
Official combined fuel consumption is 19.5, with urban driving at 28.8 and highway at 14.8. The 96 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the BENTLEY ARNAGE T have?
The BENTLEY ARNAGE produces 373kW@4200 of power and 1000Nm@3200 of torque from its 6761 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the BENTLEY ARNAGE T come with?
The BENTLEY ARNAGE comes with a 36 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 16 000 km.