Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 5 998 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL W 12 |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; TIPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 17,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 26,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 11,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; CRUISE; GEARS |
| Keyless Entry | ENTRY + IGNITION |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 275/40 R19 |
| Tyre Rear | 275/40 R19 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | FRONT+REAR |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 804 mm |
| Width | 1916-2102 |
| Height | 1 390 mm |
| Wheelbase | 2 745 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 2 385 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 800 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11,2 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 370 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 16000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the BENTLEY CONTINENTAL GT?
The BENTLEY CONTINENTAL GT is priced from R9 000 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all BENTLEY CONTINENTAL variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the BENTLEY CONTINENTAL GT?
Official combined fuel consumption is 17.1, with urban driving at 26.2 and highway at 11.9. The 90 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the BENTLEY CONTINENTAL GT have?
The BENTLEY CONTINENTAL produces 412kW@6100 of power and 650Nm@1600 of torque from its 5998 UNLEADED engine, driving all four wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the BENTLEY CONTINENTAL GT come with?
The BENTLEY CONTINENTAL comes with a 36 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 16 000 km.