Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 996 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 8 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | plug-in hybrid electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Tank Capacity | 8 025,9 L |
| Fuel Range | 80 km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Night Vision | ○ Optional |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/40 R21 (opt 275/35 R22) |
| Tyre Rear | 305/35 R21 (opt 315/30 R22) |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 5 316 mm |
| Width | 19 872 187 mm |
| Height | 1 474 mm |
| Wheelbase | 3 194 mm |
| Kerb Weight | 2 646 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 215 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 414 |
| Body Type | sedan |
| Turning Circle | 12,4 m |
Off-Road Capability
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Volume | 346 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 35 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Bentley Flying Spur Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Bentley Flying Spur V8 (hybrid)?
The Bentley Flying Spur V8 (hybrid) is priced from R4 952 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Bentley Flying Spur variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the Bentley Flying Spur V8 (hybrid)?
The Bentley Flying Spur is a petrol-electric hybrid. The manufacturer-rated range is 80 in electric mode / 828 combined Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the boot space of the Bentley Flying Spur V8 (hybrid)?
The Bentley Flying Spur has a boot capacity of 346 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Bentley Flying Spur V8 (hybrid) have?
The Bentley Flying Spur produces 500 kW of power and 930 Nm of torque from its electric motor, driving all four wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the Bentley Flying Spur V8 (hybrid) come with?
The Bentley Flying Spur comes with a 3 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 15 000 km.