Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 16.8-18.1 kWh/100 km l/100km |
| Fuel Tank Capacity | 66,5 L |
| Fuel Range | 417 440 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ○ Optional |
| Central Locking | ○ Optional |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ○ Optional |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ○ Optional |
| Tyre Front | 225/55 R18 (opt 245/45 R19) |
| Tyre Rear | 225/55 R18 (opt 245/45 R19) |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Lumbar Support | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 4 500 mm |
| Width | 18 452 104 mm |
| Height | 1 616 mm |
| Wheelbase | 2 692 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 2 010 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 580 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11,9 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 570 kg |
| Load Volume | 4 901 495 L |
| Towing Capacity | 1 200 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 vehicle / 8 battery |
| Warranty Distance | unlimited vehicle / 100000 battery Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator / 20000 km |
Compare BMW iX1 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the BMW iX1 Xdrive 30 Xline?
The BMW iX1 Xdrive 30 Xline is priced from R1 210 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all BMW iX1 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the BMW iX1 Xdrive 30 Xline?
The BMW iX1 is a electric. The manufacturer-rated range is 417-440 electric Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the towing capacity of the BMW iX1 Xdrive 30 Xline?
The BMW iX1 has a braked towing capacity of 1200 Kg. Unbraked trailer limits are lower - check the owner manual for the exact figure. Always ensure your trailer and tow vehicle combination stays within the legal rated capacity.
How much power does the BMW iX1 Xdrive 30 Xline have?
The BMW iX1 produces 225 kW of power and 494 Nm of torque from its electric motor, driving all four wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the BMW iX1 Xdrive 30 Xline come with?
The BMW iX1 comes with a 2 vehicle / 8 battery year / unlimited vehicle / 100000 battery warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator / 20000 km.