Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 993 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 6 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 52 L |
| Fuel Range | 510 km |
| CO2 Emissions | 231 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ○ Optional |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 275/35 R19 |
| Tyre Rear | 285/30 R20 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 580 mm |
| Width | 18 872 068 mm |
| Height | 1 403 mm |
| Wheelbase | 2 747 mm |
| Ground Clearance | 123 mm |
| Kerb Weight | 1 705 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 155 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Body Type | coupe |
| Turning Circle | 11,9 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 450 kg |
| Load Volume | 390 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator |
Compare BMW M2 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the BMW M2 Coupe (g87)?
The BMW M2 Coupe (g87) is priced from R1 608 334 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all BMW M2 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the BMW M2 Coupe (g87)?
Official combined fuel consumption is 10.2 l/100km. The 52 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the BMW M2 Coupe (g87)?
The BMW M2 has a boot capacity of 390 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the BMW M2 Coupe (g87) have?
The BMW M2 produces 353 kW of power and 550 Nm of torque from its 2993 cc petrol engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the BMW M2 Coupe (g87) come with?
The BMW M2 comes with a 2 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator km.