Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 993 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 6 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 10,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 59 L |
| Fuel Range | 567 km |
| CO2 Emissions | 237 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 275/35 R19 |
| Tyre Rear | 285/30 R20 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 801 mm |
| Width | 18 872 081 mm |
| Height | 1 399 mm |
| Wheelbase | 2 857 mm |
| Ground Clearance | 121 mm |
| Kerb Weight | 1 925 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 345 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Body Type | cabriolet |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 12,6 m |
Off-Road Capability
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 425 kg |
| Load Volume | 300 385 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator / 20000 km |
Compare BMW M4 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the BMW M4 Convertible M-DCT Competition AWD (g83)?
The BMW M4 Convertible M-DCT Competition AWD (g83) is priced from R2 353 842 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all BMW M4 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the BMW M4 Convertible M-DCT Competition AWD (g83)?
Official combined fuel consumption is 10.4 l/100km. The 59 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the BMW M4 Convertible M-DCT Competition AWD (g83)?
The BMW M4 has a boot capacity of 300-385 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the BMW M4 Convertible M-DCT Competition AWD (g83) have?
The BMW M4 produces 390 kW of power and 650 Nm of torque from its 2993 cc petrol engine, driving all four wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the BMW M4 Convertible M-DCT Competition AWD (g83) come with?
The BMW M4 comes with a 2 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator / 20000 km.