Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 979 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 11,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ? |
| Park Distance Front | ? |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ○ Optional |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ? |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ? |
| Rain Sensing Wipers | ? |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 225/45 R17 |
| Tyre Rear | 245/40 R17 |
Comfort & Interior
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | ? |
Dimensions & Weight
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 293 mm |
| Wheelbase | 2 446 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 325 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the BMW Z3 Roadster 3.0i?
The BMW Z3 Roadster 3.0i is priced from R353 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all BMW Z3 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the BMW Z3 Roadster 3.0i?
Official combined fuel consumption is 11.23, with urban driving at 15.85 and highway at 8.61. The 60 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the BMW Z3 Roadster 3.0i have?
The BMW Z3 produces 170kW@5900 of power and 300Nm@3500 of torque from its 2979 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the BMW Z3 Roadster 3.0i come with?
The BMW Z3 comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 30 000 km.