Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 499 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 51 L |
| Fuel Range | 699 km |
| CO2 Emissions | 167 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/65 R16 |
| Tyre Rear | 215/65 R16 |
Comfort & Interior
| Leather Seats | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 351 mm |
| Width | 1 831 mm |
| Height | 1 662 mm |
| Wheelbase | 2 610 mm |
| Kerb Weight | 1 343 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 701 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 vehicle / 10 engine for 1st owner |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Chery Tiggo Cross Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Chery Tiggo Cross 1.5 LIT CVT?
The Chery Tiggo Cross 1.5 LIT CVT is priced from R309 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Chery Tiggo Cross variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Chery Tiggo Cross 1.5 LIT CVT?
Official combined fuel consumption is 7.3 l/100km. The 51 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the Chery Tiggo Cross 1.5 LIT CVT have?
The Chery Tiggo Cross produces 83 kW of power and 170 Nm of torque from its 1499 cc petrol engine, driving the front wheels. That torque figure makes a difference when towing or overtaking at speed.
What warranty and service plan does the Chery Tiggo Cross 1.5 LIT CVT come with?
The Chery Tiggo Cross comes with a 5 vehicle / 10 engine for 1st owner year / 150000 vehicle / 1000000 engine for 1st owner warranty. A service plan covering 5 years (over 60 000 km) is included. Services are due every 15 000 km.