Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 6 162 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | mid |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 12,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Fuel Range | 565 km |
| CO2 Emissions | 277 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/35 R19 |
| Tyre Rear | 305/30 R20 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 634 mm |
| Width | 1 933 mm |
| Height | 1 235 mm |
| Wheelbase | 2 722 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Kerb Weight | 1 528 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | coupe |
Off-Road Capability
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Volume | 357 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 100 000 km |
Compare Chevrolet Corvette Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Chevrolet Corvette Stingray Coupe 3lt?
The Chevrolet Corvette Stingray Coupe 3lt is priced from R3 800 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Chevrolet Corvette variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Chevrolet Corvette Stingray Coupe 3lt?
Official combined fuel consumption is 12.4 l/100km. The 70 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Chevrolet Corvette Stingray Coupe 3lt?
The Chevrolet Corvette has a boot capacity of 357 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Chevrolet Corvette Stingray Coupe 3lt have?
The Chevrolet Corvette produces 369 kW of power and 637 Nm of torque from its 6162 cc petrol engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the Chevrolet Corvette Stingray Coupe 3lt come with?
The Chevrolet Corvette comes with a 3 year / 100 000 km warranty. A service plan covering 5 years (over 100 000 km) is included.