Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 991 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 5,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 6,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 4,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 150 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/50 R17 91V |
| Tyre Rear | 215/50 R17 91V |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 517 mm |
| Width | 1 788 mm |
| Height | 1 477 mm |
| Wheelbase | 2 685 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 0 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 961 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the CHEVROLET CRUZE SEDAN 2.0 LT Diesel?
The CHEVROLET CRUZE SEDAN 2.0 LT Diesel is priced from R266 400 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all CHEVROLET CRUZE SEDAN variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the CHEVROLET CRUZE SEDAN 2.0 LT Diesel?
Official combined fuel consumption is 5.1, with urban driving at 6.5 and highway at 4.2. The 60 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the CHEVROLET CRUZE SEDAN 2.0 LT Diesel have?
The CHEVROLET CRUZE SEDAN produces 110kW@4000 of power and 320Nm@2000 of torque from its 1991 DIESEL engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the CHEVROLET CRUZE SEDAN 2.0 LT Diesel come with?
The CHEVROLET CRUZE SEDAN comes with a 60 year / 120 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.