Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 199 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 16,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/40 R18 Y |
| Tyre Rear | 255/35 R19 Y |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
Dimensions & Weight
| Length | 4 059 mm |
| Width | 1 766 mm |
| Height | 1 305 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Ground Clearance | 124 mm |
| Kerb Weight | 1 388 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 800 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 10,3 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 215 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 60 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 24000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the CHRYSLER CROSSFIRE 3.2 Roadster Limited?
The CHRYSLER CROSSFIRE 3.2 Roadster Limited is priced from R464 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all CHRYSLER CROSSFIRE variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the CHRYSLER CROSSFIRE 3.2 Roadster Limited?
Official combined fuel consumption is 13.46, with urban driving at 16.3 and highway at 8.9. The 60 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the CHRYSLER CROSSFIRE 3.2 Roadster Limited have?
The CHRYSLER CROSSFIRE produces 160kW@5700 of power and 310Nm@3000 of torque from its 3199 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the CHRYSLER CROSSFIRE 3.2 Roadster Limited come with?
The CHRYSLER CROSSFIRE comes with a 36 year / 60 000 km warranty. Services are due every 24 000 km.