Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 199 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 5,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 804 km |
| CO2 Emissions | 133 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/65 R15 |
| Tyre Rear | 195/65 R15 |
Dimensions & Weight
| Length | 3 981 mm |
| Width | 1 733 mm |
| Height | 1 599 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 988 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 395 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 10 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 386 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 2 yr |
| Service Plan Distance | 30 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Citroen C3 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Citroen C3 1.2 HOLA F/C P/V?
The Citroen C3 1.2 HOLA F/C P/V is priced from R242 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Citroen C3 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Citroen C3 1.2 HOLA F/C P/V?
Official combined fuel consumption is 5.6 l/100km. The 45 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the Citroen C3 1.2 HOLA F/C P/V have?
The Citroen C3 produces 60 kW of power and 115 Nm of torque from its 1199 cc petrol engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the Citroen C3 1.2 HOLA F/C P/V come with?
The Citroen C3 comes with a 5 year / 100 000 km warranty. A service plan covering 2 years (over 30 000 km) is included. Services are due every 15 000 km.