Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 349 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | LEADED/UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 8,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 12,0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 6,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 48 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ○ Optional |
| Traction Control | Not Available |
| Driver Airbag | Not Available |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Side Airbags Front | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | Not Available |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | Not Available |
| Park Distance Rear | ? |
| Park Distance Front | ? |
| Electric Windows | Not Available |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | Not Available |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | ? |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ? |
| Rain Sensing Wipers | ? |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 155 R13 S |
| Tyre Rear | 155 R13 S |
Comfort & Interior
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | ? |
Dimensions & Weight
| Length | 4 074 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 520 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Kerb Weight | 1 081 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 595 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 9,8 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 886 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the DAEWOO LANOS II 1.4 S 5-DOOR?
The DAEWOO LANOS II 1.4 S 5-DOOR is priced from R78 160 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all DAEWOO LANOS II variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the DAEWOO LANOS II 1.4 S 5-DOOR?
Official combined fuel consumption is 8.51, with urban driving at 12.01 and highway at 6.52. The 48 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the DAEWOO LANOS II 1.4 S 5-DOOR have?
The DAEWOO LANOS II produces 56kW@6000 of power and 115Nm@3400 of torque from its 1349 LEADED/UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the DAEWOO LANOS II 1.4 S 5-DOOR come with?
The DAEWOO LANOS II comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.