Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 998 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 12,6 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Traction Control | Not Available |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ? |
| Park Distance Front | ? |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ? |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ? |
| Rain Sensing Wipers | ? |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 195/60 R15 |
| Tyre Rear | 195/60 R15 |
Comfort & Interior
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | ? |
Dimensions & Weight
| Length | 4 350 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 580 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 390 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10,5 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 847 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 30 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the DAEWOO TACUMA 2.0 CDX PLUS?
The DAEWOO TACUMA 2.0 CDX PLUS is priced from R181 060 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all DAEWOO TACUMA variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the DAEWOO TACUMA 2.0 CDX PLUS?
Official combined fuel consumption is 12.61, with urban driving at 15.41 and highway at 9.24. The 60 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the DAEWOO TACUMA 2.0 CDX PLUS have?
The DAEWOO TACUMA produces 94kW@5200 of power and 183Nm@4000 of torque from its 1998 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the DAEWOO TACUMA 2.0 CDX PLUS come with?
The DAEWOO TACUMA comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.