Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 378 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 12 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Fuel Range | 542 km |
| CO2 Emissions | 219 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 1 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195 R15C |
| Tyre Rear | 195 R15C |
Dimensions & Weight
| Length | 5 380 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 2 285 mm |
| Wheelbase | 3 110 mm |
| Kerb Weight | 2 160 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 400 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 16 |
| Body Type | minibus taxi |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 1 240 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
Compare Foton Asambe Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Foton Asambe View/asambe 2.4 TAXI 16 Seater?
The Foton Asambe View/asambe 2.4 TAXI 16 Seater is priced from R439 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Foton Asambe variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Foton Asambe View/asambe 2.4 TAXI 16 Seater?
Official combined fuel consumption is 12.0 l/100km. The 65 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the Foton Asambe View/asambe 2.4 TAXI 16 Seater have?
The Foton Asambe produces 100 kW of power and 200 Nm of torque from its 2378 cc petrol engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the Foton Asambe View/asambe 2.4 TAXI 16 Seater come with?
The Foton Asambe comes with a 2 year / 200 000 km warranty. No factory service plan is included on this variant.