Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | rear |
Fuel Economy
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Range | 195 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 1 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195 R15C |
| Tyre Rear | 195 R15C |
Dimensions & Weight
| Length | 5 320 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 3 050 mm |
| Ground Clearance | 163 mm |
| Kerb Weight | 2 000 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 150 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 12,5 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 1 150 kg |
| Load Volume | 7 000 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 3 vehicle / 5 battery + electric motor |
| Warranty Distance | 100 000 km |
Compare Foton eView Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Foton eView F/C P/V?
The Foton eView F/C P/V is priced from R850 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Foton eView variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the Foton eView F/C P/V?
The Foton eView is a electric. The manufacturer-rated range is 195 electric Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the boot space of the Foton eView F/C P/V?
The Foton eView has a boot capacity of 7000 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Foton eView F/C P/V have?
The Foton eView produces 85 kW of power and 290 Nm of torque from its electric motor, driving the rear wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the Foton eView F/C P/V come with?
The Foton eView comes with a 3 vehicle / 5 battery + electric motor year / 100000 vehicle / 200000 on battery + electric motor warranty. No factory service plan is included on this variant.