Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 968 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 12 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Fuel Range | 542 km |
| CO2 Emissions | 219 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195 R15C |
| Tyre Rear | 195 R15C |
Dimensions & Weight
| Length | 5 390 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 2 285 mm |
| Wheelbase | 3 110 mm |
| Kerb Weight | 2 240 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 400 kg |
| Doors | 4,1 |
| Seats | 15 |
| Body Type | MPV |
| Folding Rear Seat | std |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 1 160 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Foton View Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Foton View 2.0d 15 Seater?
The Foton View 2.0d 15 Seater is priced from R569 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Foton View variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Foton View 2.0d 15 Seater?
Official combined fuel consumption is 12.0 l/100km. The 65 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the Foton View 2.0d 15 Seater have?
The Foton View produces 101 kW of power and 330 Nm of torque from its 1968 cc diesel engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the Foton View 2.0d 15 Seater come with?
The Foton View comes with a 3 year / 100 000 km warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 15 000 km.