Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 991 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | plug-in hybrid electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 1,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 5 625,6 L |
| Fuel Range | 106 km |
| CO2 Emissions | 202 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| Electric Sliding Doors | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/60 R18 |
| Tyre Rear | 225/60 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats Rear | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 5 212 mm |
| Width | 18 931 940 mm |
| Height | 1 823 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Ground Clearance | 143 mm |
| Kerb Weight | 2 420 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 000 kg |
| Doors | 5,2 |
| Seats | 7 |
| Body Type | MPV |
| Folding Rear Seat | 3rd row |
| Turning Circle | 13,2 m |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 vehicle / 8 hybrid battery + high voltage parts |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare GAC M8 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the GAC M8 2.0t PHEV?
The GAC M8 2.0t PHEV is priced from R1 499 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all GAC M8 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the GAC M8 2.0t PHEV?
The GAC M8 is a petrol-electric hybrid. The manufacturer-rated range is 106 in electric mode / 1032 combined Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
How much power does the GAC M8 2.0t PHEV have?
The GAC M8 produces 274 kW of power and 630 Nm of torque from its electric motor, driving the front wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the GAC M8 2.0t PHEV come with?
The GAC M8 comes with a 5 vehicle / 8 hybrid battery + high voltage parts year / 150000 vehicle + hybrid battery + high voltage parts warranty. A service plan covering 5 years (over 100 000 km) is included. Services are due every 15 000 km.