Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 599 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | LEADED/UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | 4 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 12,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 13,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | Not Available |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 1 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 185/65 R15 |
| Tyre Rear | 185/65 R15 |
Comfort & Interior
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 495 mm |
| Width | 1 720 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 610 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 1 181 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,1 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 367 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | O |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the HYUNDAI ELANTRA 1.6 GLS AT?
The HYUNDAI ELANTRA 1.6 GLS AT is priced from R155 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all HYUNDAI ELANTRA variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the HYUNDAI ELANTRA 1.6 GLS AT?
Official combined fuel consumption is 12.34, with urban driving at 13.18 and highway at 7.16. The 55 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the HYUNDAI ELANTRA 1.6 GLS AT have?
The HYUNDAI ELANTRA produces 79kW@5800 of power and 146Nm@3000 of torque from its 1599 LEADED/UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the HYUNDAI ELANTRA 1.6 GLS AT come with?
The HYUNDAI ELANTRA comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 30 000 km.