Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 197 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 5,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 37 L |
| Fuel Range | 627 km |
| CO2 Emissions | 141 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 165/70 R14 |
| Tyre Rear | 165/70 R14 |
Comfort & Interior
| Leather Seats | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 3 815 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 510 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Kerb Weight | 916 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 400 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 9,8 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 484 kg |
| Load Volume | 260 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 1 yr |
| Service Plan Distance | 15 000 km |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Hyundai Grand i10 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Hyundai Grand i10 1.2 Executive A/T?
The Hyundai Grand i10 1.2 Executive A/T is priced from R279 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Hyundai Grand i10 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Hyundai Grand i10 1.2 Executive A/T?
Official combined fuel consumption is 5.9 l/100km. The 37 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Hyundai Grand i10 1.2 Executive A/T?
The Hyundai Grand i10 has a boot capacity of 260 / 1210 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Hyundai Grand i10 1.2 Executive A/T have?
The Hyundai Grand i10 produces 61 kW of power and 114 Nm of torque from its 1197 cc petrol engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the Hyundai Grand i10 1.2 Executive A/T come with?
The Hyundai Grand i10 comes with a 5 vehicle / 7 drivetrain year / 150000 vehicle / 200000 drivetrain warranty. A service plan covering 1 year (over 15 000 km) is included. Services are due every 15 000 km.