Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 607 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Fuel Range | 637 km |
| CO2 Emissions | 238 g/km |
Features & Technology
| Air Conditioning | ○ Optional |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/70 R15 C |
| Tyre Rear | 195/70 R15 C |
Dimensions & Weight
| Length | 4 850 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Kerb Weight | 2 234 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 015 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Body Type | pick-up - single cab dropside |
| Turning Circle | 10,8 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 780 kg |
| Load Volume | 10 640 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 10000 |
Compare Hyundai H-100 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Hyundai H-100 H100 2.6d TAUT Liner F/C?
The Hyundai H-100 H100 2.6d TAUT Liner F/C is priced from R444 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Hyundai H-100 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Hyundai H-100 H100 2.6d TAUT Liner F/C?
Official combined fuel consumption is 10.2 l/100km. The 65 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Hyundai H-100 H100 2.6d TAUT Liner F/C?
The Hyundai H-100 has a boot capacity of 10640 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Hyundai H-100 H100 2.6d TAUT Liner F/C have?
The Hyundai H-100 produces 58 kW of power and 167 Nm of torque from its 2607 cc diesel engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the Hyundai H-100 H100 2.6d TAUT Liner F/C come with?
The Hyundai H-100 comes with a 5 vehicle / 7 drivetrain year / 150000 vehicle / 200000 drivetrain warranty. A service plan covering 3 years (over 60 000 km) is included. Services are due every 10 000 km.