Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 179 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | 8-SPEED AUTOMATIC; SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 5,4 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 6,6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 4,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 149 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; C/C; PHONE |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ○ Optional |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ○ Optional |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/55 R17 |
| Tyre Rear | 235/55 R17 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 4 794 mm |
| Width | 1892-2028 |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 752 mm |
| Ground Clearance | 100 mm |
| Kerb Weight | 1 745 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 320 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,3 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 500 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 16000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the JAGUAR XF 2.2 Diesel Luxury?
The JAGUAR XF 2.2 Diesel Luxury is priced from R473 100 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all JAGUAR XF variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the JAGUAR XF 2.2 Diesel Luxury?
Official combined fuel consumption is 5.4, with urban driving at 6.6 and highway at 4.8. The 70 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the JAGUAR XF 2.2 Diesel Luxury have?
The JAGUAR XF produces 140kW@3500 of power and 332Nm@2000 of torque from its 2179 DIESEL engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the JAGUAR XF 2.2 Diesel Luxury come with?
The JAGUAR XF comes with a 36 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 16 000 km.