Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 5 000 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED AUTOMATIC;SEQUENTIAL MANUAL MODE; PADDLES |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 12,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 71 L |
| CO2 Emissions | 292 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | DSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/35 R20 97Y |
| Tyre Rear | 285/30 R20 99Y |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 794 mm |
| Width | 1892-2028 |
| Height | 1 322 mm |
| Wheelbase | 2 752 mm |
| Ground Clearance | 100 mm |
| Kerb Weight | 1 800 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 185 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11,3 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 24000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the JAGUAR XK XKR 5.0 V8 S/C Special Edition CONV?
The JAGUAR XK XKR 5.0 V8 S/C Special Edition CONV is priced from R1 540 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all JAGUAR XK variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the JAGUAR XK XKR 5.0 V8 S/C Special Edition CONV?
Official combined fuel consumption is 12.3, with urban driving at 18.9 and highway at 8.6. The 71 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the JAGUAR XK XKR 5.0 V8 S/C Special Edition CONV have?
The JAGUAR XK produces 375kW@6000 of power and 625Nm@2500 of torque from its 5000 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the JAGUAR XK XKR 5.0 V8 S/C Special Edition CONV come with?
The JAGUAR XK comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 24 000 km.