Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 4 961 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 10 |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL; AUTOMATIC CLUTCH; E-GEAR SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 17 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 24,8 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | X |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | — |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Tyre Front | 235/35 R19 Z |
| Tyre Rear | 295/30 R19 Z |
Comfort & Interior
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 300 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 165 mm |
| Wheelbase | 2 560 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 330 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 11,5 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 136 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
Frequently Asked Questions
What is the price of the LAMBORGHINI GALLARDO Superleggera E-GEAR?
The LAMBORGHINI GALLARDO Superleggera E-GEAR is priced from R9 000 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all LAMBORGHINI GALLARDO variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the LAMBORGHINI GALLARDO Superleggera E-GEAR?
Official combined fuel consumption is 17, with urban driving at 24.8 and highway at 0. The 90 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the LAMBORGHINI GALLARDO Superleggera E-GEAR have?
The LAMBORGHINI GALLARDO produces 390kW@8000 of power and 510Nm@4250 of torque from its 4961 UNLEADED engine, driving all four wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the LAMBORGHINI GALLARDO Superleggera E-GEAR come with?
The LAMBORGHINI GALLARDO comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty.