Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 995 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 8 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | plug-in hybrid electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 2,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 85 L |
| Fuel Range | 60 km |
| CO2 Emissions | 51 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 68 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ○ Optional |
| Knee Airbag (Passenger) | ○ Optional |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Tow Bar | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Night Vision | ○ Optional |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ○ Optional |
| Tyre Front | 285/45 R21 (opt 285/40 R22 / opt 285/35 R23) |
| Tyre Rear | 315/40 R21 (opt 325/35 R22 / opt 325/30 R23) |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ○ Optional |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 5 123 mm |
| Width | 20 222 181 mm |
| Height | 1 638 mm |
| Wheelbase | 3 003 mm |
| Ground Clearance | 158 248 mm |
| Kerb Weight | 2 406 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 54 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11,8 m |
Off-Road Capability
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Volume | 454 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 35 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Compare Lamborghini Urus Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Lamborghini Urus SE?
The Lamborghini Urus SE is priced from R4 875 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Lamborghini Urus variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the Lamborghini Urus SE?
The Lamborghini Urus is a petrol-electric hybrid. The manufacturer-rated range is 60 in electric mode Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the boot space of the Lamborghini Urus SE?
The Lamborghini Urus has a boot capacity of 454 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Lamborghini Urus SE have?
The Lamborghini Urus produces 588 kW of power and 950 Nm of torque from its electric motor, driving all four wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the Lamborghini Urus SE come with?
The Lamborghini Urus comes with a 3 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 15 000 km.