Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 497 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 9 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 6,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 67 L |
| Fuel Range | 985 km |
| CO2 Emissions | 157 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ○ Optional |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/60 R18 (opt 235/55 R19 / opt 235/50 R20) |
| Tyre Rear | 235/60 R18 (opt 235/55 R19 / opt 235/50 R20) |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ○ Optional |
| Heated Seats Rear | ○ Optional |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 371 mm |
| Width | 19 962 100 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Ground Clearance | 212 mm |
| Kerb Weight | 1 717 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 300 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11.6-11.9 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 22,2 ° |
| Departure Angle | 30,6 ° |
| Wading Depth | 530 mm |
| Load Volume | 4 721 156 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 26000 |
Compare Land Rover Range Rover Evoque Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Land Rover Range Rover Evoque Evoque 1.5 (p160)?
The Land Rover Range Rover Evoque Evoque 1.5 (p160) is priced from R1 147 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Land Rover Range Rover Evoque variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Land Rover Range Rover Evoque Evoque 1.5 (p160)?
Official combined fuel consumption is 6.8 l/100km. The 67 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Land Rover Range Rover Evoque Evoque 1.5 (p160)?
The Land Rover Range Rover Evoque has a boot capacity of 472-1156 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Land Rover Range Rover Evoque Evoque 1.5 (p160) have?
The Land Rover Range Rover Evoque produces 118 kW of power and 260 Nm of torque from its 1497 cc petrol engine, driving the front wheels. That torque figure makes a difference when towing or overtaking at speed.
What warranty and service plan does the Land Rover Range Rover Evoque Evoque 1.5 (p160) come with?
The Land Rover Range Rover Evoque comes with a 5 year / 100 000 km warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every 26 000 km.