Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | electric + range-extender cc |
| Fuel Type | electric + petrol range-extender |
| Hybrid Drivetrain | electric + range-extender |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | rear |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 5,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 28,5 L |
| Fuel Range | 145 km |
| CO2 Emissions | 21 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/45 R20 |
| Tyre Rear | 245/45 R20 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 4 739 mm |
| Width | 19 002 128 mm |
| Height | 1 680 mm |
| Wheelbase | 2 825 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 2 025 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 410 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
Warranty & Service
| Warranty Period | 5 vehicle / 8 battery pack |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 100 000 km |
Compare Leapmotor C10 Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Leapmotor C10 REEV Design?
The Leapmotor C10 REEV Design is priced from R814 900 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Leapmotor C10 variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Leapmotor C10 REEV Design?
Official combined fuel consumption is 5.5 combined l/100km. The 28.4 kWh (+ 50 litre for range extender) L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Leapmotor C10 REEV Design?
The Leapmotor C10 has a boot capacity of 435-1410 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Leapmotor C10 REEV Design have?
The Leapmotor C10 produces 158 kW of power and 320 Nm of torque from its electric + range-extender cc electric + petrol range-extender engine, driving the rear wheels. That torque figure makes a difference when towing or overtaking at speed.
What warranty and service plan does the Leapmotor C10 REEV Design come with?
The Leapmotor C10 comes with a 5 vehicle / 8 battery pack year / 100000 vehicle / 150000 battery pack warranty. A service plan covering 5 years (over 100 000 km) is included.