Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 994 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 9,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 71 L |
| CO2 Emissions | 232 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | TRC; VSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 10 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | — |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Steering Col Reach Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Tyre Front | 225/50 R17 |
| Tyre Rear | 225/50 R17 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 825 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 620 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 430 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 48 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the LEXUS GS 300 AT?
The LEXUS GS 300 AT is priced from R561 700 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all LEXUS GS variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the LEXUS GS 300 AT?
Official combined fuel consumption is 9.8, with urban driving at 0 and highway at 0. The 71 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the LEXUS GS 300 AT have?
The LEXUS GS produces 183kW@6200 of power and 310Nm@3500 of torque from its 2994 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the LEXUS GS 300 AT come with?
The LEXUS GS comes with a 36 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.