Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 4 969 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | 8-SPEED AUTOMATIC; SEQUENTIAL SHIFT-MATIC |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 11,4 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 64 L |
| CO2 Emissions | 270 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/40 R19 |
| Tyre Rear | 255/35 R19 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Kerb Weight | 1 700 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 120 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 378 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 48 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 48 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the LEXUS IS-F Black?
The LEXUS IS-F Black is priced from R813 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all LEXUS IS-F variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the LEXUS IS-F Black?
Official combined fuel consumption is 11.4, with urban driving at 0 and highway at 0. The 64 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the LEXUS IS-F Black have?
The LEXUS IS-F produces 311kW@6600 of power and 505Nm@5200 of torque from its 4969 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the LEXUS IS-F Black come with?
The LEXUS IS-F comes with a 48 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.