Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 500 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC; SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 9,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 13,1 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| CO2 Emissions | 219 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | VSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | START/STOP BUTTON |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | YES + GUIDE MONITOR |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/40 R18 |
| Tyre Rear | 255/40 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Kerb Weight | 1 750 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 075 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 10,2 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 13 ° |
| Departure Angle | 16 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 553 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 48 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 48 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the LEXUS IS 250 C Limited Edition?
The LEXUS IS 250 C Limited Edition is priced from R630 500 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all LEXUS IS variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the LEXUS IS 250 C Limited Edition?
Official combined fuel consumption is 9.3, with urban driving at 13.1 and highway at 7.1. The 65 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the LEXUS IS 250 C Limited Edition have?
The LEXUS IS produces 153kW@6400 of power and 252Nm@4800 of torque from its 2500 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the LEXUS IS 250 C Limited Edition come with?
The LEXUS IS comes with a 48 year / 100 000 km warranty. Services are due every 15 000 km.