Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 982 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 8 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol-electric hybrid |
| Hybrid Drivetrain | plug-in hybrid electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 9 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 12,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 706,1 L |
| Fuel Range | 13 km |
| CO2 Emissions | 199 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 5 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Isofix | ○ Optional |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ○ Optional |
| Tyre Front | 295/30 R20 (opt 295/30 R21) |
| Tyre Rear | 305/30 R20 (opt 305/30 R21) |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 728 mm |
| Width | 19 842 100 mm |
| Height | 1 354 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Kerb Weight | 2 120 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 365 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 222 |
| Body Type | coupe |
| Folding Rear Seat | opt |
| Turning Circle | 12,6 m |
Off-Road Capability
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 170 kg |
| Load Volume | 182-562 (321-675 with opt 2+2 seats) l |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator |
Compare Mercedes-AMG GT Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Mercedes-AMG GT AMG Gt63 SE (hybrid)?
The Mercedes-AMG GT AMG Gt63 SE (hybrid) is priced from R4 391 912 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Mercedes-AMG GT variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the real-world range of the Mercedes-AMG GT AMG Gt63 SE (hybrid)?
The Mercedes-AMG GT is a petrol-electric hybrid. The manufacturer-rated range is 13 in electric mode Km. Real-world range varies with speed, temperature, climate control use and driving style.
What is the boot space of the Mercedes-AMG GT AMG Gt63 SE (hybrid)?
The Mercedes-AMG GT has a boot capacity of 182-562 (321-675 with opt 2+2 seats) l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Mercedes-AMG GT AMG Gt63 SE (hybrid) have?
The Mercedes-AMG GT produces 600 kW of power and 1420 Nm of torque from its electric motor, driving all four wheels. Electric motors deliver their full torque instantly, making for strong off-the-line acceleration.
What warranty and service plan does the Mercedes-AMG GT AMG Gt63 SE (hybrid) come with?
The Mercedes-AMG GT comes with a 2 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator km.