Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 982 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 8 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 9 |
| Gearbox Details | automated dual-clutch |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Fuel Range | 522 km |
| CO2 Emissions | 334 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 68 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ○ Optional |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Passenger) | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ○ Optional |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ○ Optional |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/40 R20 (opt 275/35 R21) |
| Tyre Rear | 295/35 R20 (opt 305/30 R21) |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 705 mm |
| Width | 19 152 100 mm |
| Height | 1 354 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Kerb Weight | 1 895 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 320 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 22 |
| Body Type | cabriolet |
| Turning Circle | 12,4 m |
Off-Road Capability
| Limited Slip Diff | ○ Optional |
| Load Capacity | 350 kg |
| Load Volume | 213 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator |
Compare Mercedes-AMG SL Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Mercedes-AMG SL AMG SL 63 4m+?
The Mercedes-AMG SL AMG SL 63 4m+ is priced from R3 982 166 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Mercedes-AMG SL variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Mercedes-AMG SL AMG SL 63 4m+?
Official combined fuel consumption is 13.4 l/100km. The 70 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Mercedes-AMG SL AMG SL 63 4m+?
The Mercedes-AMG SL has a boot capacity of 213 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Mercedes-AMG SL AMG SL 63 4m+ have?
The Mercedes-AMG SL produces 430 kW of power and 800 Nm of torque from its 3982 cc petrol engine, driving all four wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the Mercedes-AMG SL AMG SL 63 4m+ come with?
The Mercedes-AMG SL comes with a 2 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator km.