Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 5 513 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 12 |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED AUTOMATIC; TOUCHSHIFT SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 14,4 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| CO2 Emissions | 328 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | X |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; GEARSHIFT |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON; ILS |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ONE REAR F |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ELECTRIC; EASY ENTRY; MEMORY |
| Steering Col Reach Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Tyre Front | 255/45 R18 |
| Tyre Rear | 275/45 R18 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 5 095 mm |
| Width | 1 871 mm |
| Height | 1 419 mm |
| Wheelbase | 2 955 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 2 185 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 620 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11,6 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 490 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MERCEDES CL 600 Touchshift?
The MERCEDES CL 600 Touchshift is priced from R2 269 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MERCEDES CL variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MERCEDES CL 600 Touchshift?
Official combined fuel consumption is 14.4, with urban driving at 0 and highway at 0. The 90 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MERCEDES CL 600 Touchshift have?
The MERCEDES CL produces 380kW@5000 of power and 830Nm@1900 of torque from its 5513 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the MERCEDES CL 600 Touchshift come with?
The MERCEDES CL comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 30 000 km.