Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 4 966 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7 SPEED LOCK-UP AUTO WITH SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,6 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 19,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 89 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 245/45 R17 95W |
| Tyre Rear | 245/45 R17 95W |
Comfort & Interior
| Heated Seats | FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 818 mm |
| Width | 1 822 mm |
| Height | 1 430 mm |
| Wheelbase | 2 854 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 725 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 250 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,4 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 530 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MERCEDES E-CLASS SEDAN 500 Elegance 7g-Tronic?
The MERCEDES E-CLASS SEDAN 500 Elegance 7g-Tronic is priced from R593 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MERCEDES E-CLASS SEDAN variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MERCEDES E-CLASS SEDAN 500 Elegance 7g-Tronic?
Official combined fuel consumption is 13.59, with urban driving at 19.18 and highway at 10.42. The 89 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MERCEDES E-CLASS SEDAN 500 Elegance 7g-Tronic have?
The MERCEDES E-CLASS SEDAN produces 225kW@5600 of power and 460Nm@2700 of torque from its 4966 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the MERCEDES E-CLASS SEDAN 500 Elegance 7g-Tronic come with?
The MERCEDES E-CLASS SEDAN comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 30 000 km.