Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 5 461 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | AMG SPEEDSHIFT MCT 7-SPEED SPORTS |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 9,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 89 L |
| CO2 Emissions | 231 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | CRUISE CONTROL WITH SPEEDTRONIC |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO; GEARSHIFT; PH |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | HEATED |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ELECTRIC; MEMORY |
| Tyre Front | 255/35 R19 |
| Tyre Rear | 285/30 R19 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | FRONT |
Dimensions & Weight
| Length | 4 633 mm |
| Width | -1 877 mm |
| Height | 1 300 mm |
| Wheelbase | 2 585 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 845 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 180 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 504 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MERCEDES SL 63 AMG Speedshift MCT-7?
The MERCEDES SL 63 AMG Speedshift MCT-7 is priced from R2 169 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MERCEDES SL variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MERCEDES SL 63 AMG Speedshift MCT-7?
Official combined fuel consumption is 9.9, with urban driving at 0 and highway at 0. The 89 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MERCEDES SL 63 AMG Speedshift MCT-7 have?
The MERCEDES SL produces 395kW@5500 of power and 800Nm@2000 of torque from its 5461 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the MERCEDES SL 63 AMG Speedshift MCT-7 come with?
The MERCEDES SL comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 15 000 km.