Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 796 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7,7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 188 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | X |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/45 R17 |
| Tyre Rear | 245/40 R17 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
Dimensions & Weight
| Length | 4 089 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 296 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Ground Clearance | 109 mm |
| Kerb Weight | 1 390 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 705 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 10,5 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 300 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MERCEDES SLK 200 K Grand Edition?
The MERCEDES SLK 200 K Grand Edition is priced from R548 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MERCEDES SLK variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MERCEDES SLK 200 K Grand Edition?
Official combined fuel consumption is 7.7, with urban driving at 0 and highway at 0. The 70 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MERCEDES SLK 200 K Grand Edition have?
The MERCEDES SLK produces 135kW@5000 of power and 250Nm@2800 of torque from its 1796 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the MERCEDES SLK 200 K Grand Edition come with?
The MERCEDES SLK comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 15 000 km.