Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 498 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7-SPEED AUTOMATIC; TOUCHSHIFT SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 16,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 6,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ELECTRIC FOLDING HARDTOP |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/45 R17 91V |
| Tyre Rear | 245/40 R17 91V |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 4 010 mm |
| Width | 1 947 mm |
| Height | 1 260 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Ground Clearance | 109 mm |
| Kerb Weight | 1 490 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 805 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 10,5 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 300 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MERCEDES SLK 350 7g-Tronic?
The MERCEDES SLK 350 7g-Tronic is priced from R579 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MERCEDES SLK variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MERCEDES SLK 350 7g-Tronic?
Official combined fuel consumption is 13.23, with urban driving at 16.4 and highway at 6.4. The 70 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MERCEDES SLK 350 7g-Tronic have?
The MERCEDES SLK produces 200kW@6000 of power and 350Nm@2400 of torque from its 3498 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the MERCEDES SLK 350 7g-Tronic come with?
The MERCEDES SLK comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 30 000 km.