Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 6 208 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7-SPEED DOUBLE DE-CLUTCH |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 13,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 19,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 85 L |
| CO2 Emissions | 308 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | FLASHING |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/35 R19 |
| Tyre Rear | 295/30 R20 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
Dimensions & Weight
| Length | 4 638 mm |
| Width | 1939-2078 |
| Height | 1 262 mm |
| Wheelbase | 2 680 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 620 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 935 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Turning Circle | 11,9 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 176 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 120 000 km |
| Maintenance Plan Years | 72 yr |
| Service Intervals | 15000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MERCEDES SLS 63 AMG Speedshift DCT-7?
The MERCEDES SLS 63 AMG Speedshift DCT-7 is priced from R2 756 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MERCEDES SLS variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MERCEDES SLS 63 AMG Speedshift DCT-7?
Official combined fuel consumption is 13.2, with urban driving at 19.9 and highway at 9.3. The 85 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MERCEDES SLS 63 AMG Speedshift DCT-7 have?
The MERCEDES SLS produces 420kW@6800 of power and 650Nm@4750 of torque from its 6208 UNLEADED engine, driving the rear wheels. That torque figure determines acceleration feel and highway passing power.
What warranty and service plan does the MERCEDES SLS 63 AMG Speedshift DCT-7 come with?
The MERCEDES SLS comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 15 000 km.