Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 2 686 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 5 |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 1 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | Not Available |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | — |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | — |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | Not Available |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 195/70 R16 |
| Tyre Rear | 195/70 R16 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 6 600 mm |
| Width | 1993-2425 |
| Height | 2 605 mm |
| Wheelbase | 4 025 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 2 346 kg |
| Gross Vehicle Mass | 4 600 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 22 |
| Turning Circle | 14,3 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 20 000 km |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 30000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MERCEDES SPRINTER Inkanyezi 416 CDI 22-Seater?
The MERCEDES SPRINTER Inkanyezi 416 CDI 22-Seater is priced from R9 000 000 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MERCEDES SPRINTER variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MERCEDES SPRINTER Inkanyezi 416 CDI 22-Seater?
Official combined fuel consumption is 9, with urban driving at 0 and highway at 0. The 75 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MERCEDES SPRINTER Inkanyezi 416 CDI 22-Seater have?
The MERCEDES SPRINTER produces 115kW@3800 of power and 330Nm@1400 of torque from its 2686 DIESEL engine, driving the rear wheels. That torque figure determines real-world pulling power and performance.
What warranty and service plan does the MERCEDES SPRINTER Inkanyezi 416 CDI 22-Seater come with?
The MERCEDES SPRINTER comes with a 24 year / 20 000 km warranty. Services are due every 30 000 km.