Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 3 982 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 8 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 9 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 11 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 76 L |
| CO2 Emissions | 251 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 11 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Air Suspension | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/45 R19 (opt 255/40 R20 / opt 265/35 R21) |
| Tyre Rear | 255/45 R19 (opt 255/40 R20 / opt 285/35 R20 / opt 265/35 R21) |
Comfort & Interior
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Heated Seats Rear | ✓ Standard |
| Ventilated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
Dimensions & Weight
| Length | 5 469 mm |
| Width | 19 212 109 mm |
| Height | 1 510 mm |
| Wheelbase | 3 396 mm |
| Kerb Weight | 2 275 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 910 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Body Type | sedan |
| Turning Circle | 13,4 m |
Off-Road Capability
| Load Capacity | 635 kg |
| Load Volume | 505 L |
Warranty & Service
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator (max 20000) |
Compare Mercedes-Maybach S-Class Against Rivals
Frequently Asked Questions
What is the price of the Mercedes-Maybach S-Class Maybach S580?
The Mercedes-Maybach S-Class Maybach S580 is priced from R4 199 994 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all Mercedes-Maybach S-Class variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the Mercedes-Maybach S-Class Maybach S580?
Official combined fuel consumption is 11.0 l/100km, with urban driving at 15.4 l/100km and highway at 8.5 l/100km. The 76 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
What is the boot space of the Mercedes-Maybach S-Class Maybach S580?
The Mercedes-Maybach S-Class has a boot capacity of 505 l. Fold the rear seats for extra load space when you need it.
How much power does the Mercedes-Maybach S-Class Maybach S580 have?
The Mercedes-Maybach S-Class produces 370 kW of power and 700 Nm of torque from its 3982 cc petrol engine, driving all four wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the Mercedes-Maybach S-Class Maybach S580 come with?
The Mercedes-Maybach S-Class comes with a 2 year / unlimited kilometres warranty. No factory service plan is included on this variant. Services are due every service interval indicator (max 20000) km.