Engine & Drivetrain
| Engine Capacity | 1 598 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
Fuel Economy
| Fuel Consumption Average | 7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 10 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| CO2 Emissions | 165 g/km |
Safety
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
Features & Technology
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ○ Optional |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | BI-XENON |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ○ Optional |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | REAR |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/40 R17 |
| Tyre Rear | 215/40 R17 |
Comfort & Interior
| Heated Seats | BOTH FRONT |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
Dimensions & Weight
| Length | 3 714 mm |
| Width | 1683-1912 |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 467 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Kerb Weight | 1 235 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 0 m |
Off-Road Capability
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 723 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
Warranty & Service
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 75 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 25000 |
Frequently Asked Questions
What is the price of the MINI HATCH Cooper JOHN Cooper Works GP?
The MINI HATCH Cooper JOHN Cooper Works GP is priced from R403 177 in South Africa. That's the recommended retail price for this variant. Dealer-fitted accessories, delivery charges and on-the-road costs will add to that. Compare all MINI HATCH variants and their prices to find the best fit for your budget.
What is the fuel consumption of the MINI HATCH Cooper JOHN Cooper Works GP?
Official combined fuel consumption is 7, with urban driving at 10 and highway at 6. The 50 L tank gives you a decent range between fill-ups. Actual consumption will be higher with heavy loads, towing or aggressive driving.
How much power does the MINI HATCH Cooper JOHN Cooper Works GP have?
The MINI HATCH produces 160kW@6000 of power and 260Nm@1850 of torque from its 1598 UNLEADED engine, driving the front wheels. That torque figure determines real-world pulling power and overtaking ability.
What warranty and service plan does the MINI HATCH Cooper JOHN Cooper Works GP come with?
The MINI HATCH comes with a 24 year / unlimited kilometres warranty. Services are due every 25 000 km.